síla umění-
Barbora kyslíkových, která je původem z Čech, poutá nejen svou tvorbou, kterou si zachvíli přiblížíme, ale i svým účinkováním v dokumentu režiséra Benjamin Ree-The Painter and the Thief, který měl premiéru na Netflixu a dostalo se mu celosvětové pozornosti. Nebudeme prozrazovat detaily no rozhodně vám doporučujeme si tenhle dokument, z něhož je cítit člověčinu jaká se už bohužel pomalu vytrácí z našich všedních dní, podívat.
Dokonale opisuje poslání umění jako odvahu vydat se na neznámou cestu za poznáním. Síla překonat vlastní subjektivní dojem ze života a osobní zájem s cílem přiblížit se jeden k druhému a světu s upřímnou zvědavostí a celým srdcem.
Umělkyně svým dechberoucím poetickým uměním plným naturalismu, realismu s prvky fantazie, klepe na dveře existencionalismu určujícího vlastní vývoj prostřednictvím vůle. Díla jakoby dokonale odkrývaly a nelítostně štětcem vtláčeli na platno provokující skutečnost o tom kdo vlastně jsme. Postupně se klesáte do tmavých hlubin lidské duše abyste na jejím dně našli ten špatnokrásny odraz sebe bez iluzi. V ostrém kritickém zobrazení je však cítit tolik lásky, soucitu a odpuštění našich lidských slabostí a chyb, že slouží jako cesta k pochopení .Sebepoznání se rodí z bolesti a vše co v životě potřebujete znát je sebe, neboť všichni jsme jen odrazem toho druhého.

Autor: Barbora Kysilkova

Zdroj

Jedinečné a elegantné, nadčasové a inovatívne -tieto slová dokonale vystihujú reštauráciu Steireck vo Viedni. Každý stôl je umiestnený na okraji pri fasáde a ponúka rôzne vizuálne prepojenia s exteriérom aj s ostatnými stolmi. Pavilóny sú postavené z jednotlivých komponentov z priemyselného dreva. Blízkosť parku má pre reštauráciu mimoriadny význam. Veľké elektrické krídlové okná a mierne reflexná kovová fasáda, ktorá je akoby pokrytá rosou, vytvárajú pocit vizuálnej blízkosti medzi parkom a interiérom reštaurácie a poskytujú hosťom najvyššiu úroveň akustického a tepelného pohodlia a zároveň im dávajú pocit, že sedia vonku . Pavilóny vedú do dvorov, ktoré sú s parkom spojené schodmi na sedenie, , ktoré ohraničujú priestor no zároveň zlievajú v jedno. Na streche taktiež nájdete bylinkovú záhradku , z ktorej bylinky  využívane priamo v kuchyni. V priebehu celého procesu výstavby tejto reštaurácie bolo vytvorených veľa experimentálnych prvkov, a to ako z hľadiska konštrukcie, tak aj z hľadiska výbavy: stoly a kachle v fajčiarskej zóne s komorami rôznych teplôt viditeľnými cez sklenené bubliny, veľká recepcia vo vstupnej časti vyrobená zo špeciálnej zmesi z dreva a syntetického materiálu, lavička na kabelku, ktorá môže v prípade potreby vytvoriť aj zástenu atď. V týchto prvkoch je pokus kombinovať prírodné a high-tech materiály, ako aj nový a existujúci nábytok. Výsledkom je niečo nové, ale zároveň útulné, niečo, čo splýva s pozadím, ale zároveň je silnou architektonickou výpoveďou.Reštaurácia má Michelin ocenenie a patrí k tým najlepším v Európe. Na tanieri človek nájde perfekcionizmus estetického vyjadrenia chuti. Jedným z kultových je ich výber širokého množstva rôznych chlebov a pečiva z vlastnej výroby. Na svoje je si tu príde skutočne každý, milovník dobrého jedla, ale i dizajnu.

Stájový komplex na Ukrajině se zaměřuje v prvním řade na koních a staví lidi do úzadí. Hlavním cílem architektu bylo udělat zvířatům radost tím, je jim poskytnou veškeré možné vymoženosti, nachází se taky solárium, sprchy, cvičné arény, sportovní vybavení, klimatizace a audio systém.

Celá stáj působí světle a funkcionalisticky. Hlavně pro dekorativní prvky dřeva tady bylo nalezené nové využití. No nezapomnělo se tu ani na jezdce, pro které je tady také kompletní vybavení včetně klubovny s proskleným posezením, který dodáva prostoru moderní vhled.

Ulička tvoří hlavní osu spojující všechny prvky jezdeckého centra. Kolonáda hustě zasazených stromů symbolicky vede k řece s výchozím bodem pro jízdy na koni. Je zřejmé, že klíčovou roli tady hrají stáje se všemi ostatními strukturami umístěnými kolem nich, včetně dvou jezdeckých arén (zastřešená a venkovní), kulatých tréninkových pavilonů, administrativního centra a dalších zařízení.

Všechny budovy a konstrukce klubu mají prefabrikovanou kovovou konstrukci se stěnami a střešními panely, které se používají hlavně pro průmyslové účely. Kombinace průmyslových materiálů a surového dřeva se stala zábavným precedentem.